LEADER ir mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku attīstības veicināšanai. Viens no LEADER pieejas pamatprincipiem ir pieeja no “apakšas uz augšu”, kad iniciatīva nāk no vietējiem iedzīvotājiem, iesaistoties savas teritorijas problēmu identificēšanā un risināšanā.

Vietējā rīcības grupa (VRG)
ir publisko un privāto partneru apvienība, kas darbojas noteiktā teritorijā Lauku attīstības programmas pasākumu ietvaros  ar iedzīvotāju skaitu robežās
no 10 līdz 65 tūkstošiem.

Sabiedrības virzīta vietējās attīstības (SVVA) stratēģija ir VRG izstrādāts daudznozaru stratēģiskais plāns, kas nosaka un pamato vietējās teritorijas attīstības prioritātes un pārmaiņu nepieciešamību.
2014.-2020.gada plānošanas periodā sabiedrības virzītas vietējās attīstības pieejas galvenie mērķi un uzdevumi ir sniegt atbalstu lauku kopienu ilgtspēju veicinošām vietējās attīstības iniciatīvām, uzlabojot sociālo situāciju laukos, veidojot labvēlīgu vidi dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un lauku teritoriju attīstībai.

Seminārs „SABIEDRISKAIS LABUMS KĀ NVO PRECE”.

Pēdējo gadu laikā Stopiņu novada un Salaspils pagasta teritorijā ir izveidojušās vairākas jaunas, aktīvas nevalstiskās organizācijas. Mums katram ik pa laikam vajag atjaunot motivāciju darboties sabiedriskā labuma vārdā, tādēļ nepieciešams satikties, dalīties pieredzē, veidot savstarpējas komukācijas sistēmu.

 

2012.gada 23.februārī no plkst. 15.00 – 19.00

 Ulbrokā, Stopiņu novadā notika biedrības „Stopiņu Salaspils Partnerība” rīkotais seminārs  „Sabiedriskais labums kā NVO prece”.

Vietējai Rīcības Grupai - biedrībai „Stopiņu Salaspils Partnerība”, kas realizē Vietējās Attīstības Stratēģiju un, kuras sastāvā ir gan pašvaldības, gan to iestādes, gan uzņēmēji, gan Nevalstiskās organizācijas un individuālie biedri, šis seminārs bija būtisks vairāku iemeslu dēļ.

1.Lai  saprastu, kāds ir NVO kontingents Stopiņos, Salaspilī, lai būtu iepazītu, kas ir potenciālos projektu iesniedzējus un finansējuma saņēmējus;

2.Vietējā attīstība stratēģija nedrīkst būt šauri vērsta uz sociālo seku mazināšanu, tai jābūt ir pro-aktīvai un organizācijām, iedzīvotājiem jābūt informētiem par iespējām līdzdarboties lēmumu pieņemšanas procesā pašvaldībā, lai spētu aizstāvēt kādas sabiedrības grupas intereses. Seminārā tiks stāstīts par interešu aizstāvību, lai vairotu izpratni un mudināti cilvēkus iestāties par kopīgu sabiedrisko labumu. Pretējā gadījumā – neaktīva sabiedrība ir tāda, kas dārgi izmaksā jebkurai pašvaldībai, jo cilvēkiem nav motivācijas ietekmēt savu un apkārtējo labklājību;

3. Līdzdalība pašvaldības lēmumu pieņemšanas procesā ir atslēga vietējās attīstības stratēģijas īstenošanai, lai nodrošinātu, ka abas puses – Vietējā Rīcības Grupa „Stopiņu Salaspils Partnerība” un pašvaldība plašākā izpratnē – skatās vienā virzienā uz attīstību. Ir vajadzīgs, ka organizācijas un uzņēmīgi cilvēki ar pamudinājuma palīdzību un vispārīgām zināšanām par līdzdalību lēmumu pieņemšanā, var tikties ar komiteju deputātiem un diskutēt par vajadzīgiem risinājumiem pirms seku iestāšanās. Vislabākais, ja abas puses atzīst, ka prioritāte ir luksofora vai apļa iekārtošana vietā, kur ir aktīva satiksme un gājējiem bīstama vieta, nevis – VRG piešķir naudu gaismas atstarotājiem un izglītošanai par bērnu drošību ielās, bet pašvaldība – risina sarunas ar neatliekamo palīdzību, kā nodrošināt, ka ātrāk cietušais tiek nogādāts slimnīcā.

Seminārā tika sastādīts Stopiņu Salaspils Partnerības NVO sektora rīcības plāns 2012. gadam:

1)Iepazīšanās un saliedēšanās pasākums 2.dienas 11., 12.maijs

„Reāls piedzīvojums”, „BUMMS”, „Raksti”, „Stopiņu Salaspils Partnerība”

2)NVO datu bāzes izveidošana.

3)Iedzīvotāju iesaiste  - Semināru cikls ciematos uz vietas par Stopiņu NVO un „Stopiņu Salaspils Partnerību”. Augusts/septembris

4)Stopiņu novada iedzīvotāju forums  oktobris/ novembris

 

Semināra darba kārtība

Izdales materiāli

 

 

noderīgas saites:

http://www.lad.gov.lv http://llf.partneribas.lv/ http://www.zm.gov.lv/ http://www.laukutikls.lv/

Dizains: BrandComb

Izstrāde: AZwebaģentūra