LEADER ir mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku attīstības veicināšanai. Viens no LEADER pieejas pamatprincipiem ir pieeja no “apakšas uz augšu”, kad iniciatīva nāk no vietējiem iedzīvotājiem, iesaistoties savas teritorijas problēmu identificēšanā un risināšanā.

Vietējā rīcības grupa (VRG)
ir publisko un privāto partneru apvienība, kas darbojas noteiktā teritorijā Lauku attīstības programmas pasākumu ietvaros  ar iedzīvotāju skaitu robežās
no 10 līdz 65 tūkstošiem.

Sabiedrības virzīta vietējās attīstības (SVVA) stratēģija ir VRG izstrādāts daudznozaru stratēģiskais plāns, kas nosaka un pamato vietējās teritorijas attīstības prioritātes un pārmaiņu nepieciešamību.
2014.-2020.gada plānošanas periodā sabiedrības virzītas vietējās attīstības pieejas galvenie mērķi un uzdevumi ir sniegt atbalstu lauku kopienu ilgtspēju veicinošām vietējās attīstības iniciatīvām, uzlabojot sociālo situāciju laukos, veidojot labvēlīgu vidi dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un lauku teritoriju attīstībai.

Apmācību seminārs Liepājas Rajona Partnerībā

18.,19. jūnijā biedrības "Stopiņu Salaspils Partnerība" pārstāvji un potenciālie projektu iesniedzēji piedalījās apmācību seminārā - LEADER projektu ieguldījums vietējās teritorijas attīstībā Liepājas Rajona Partnerībā.

Semināra darba kārība.

Vaiņodes novads.

Seminārs: „Biedrību līdzdalība vietējo iedzīvotāju iesaistīšanā”.

Vaiņodes novadā aktīvi darbojas vairākas biedrības. LEADER projektu ietvaros biedrība „Vaiņodes novada iniciatīvas grupa” ir rekonstruēsi biedrības māju, izveidojuši telpas jauniešu aktivitātēm. Biedrība regulāri organizē izstādes, apmācības vietējiem iedzīvotājiem.

„ Biedrība „Vaiņodes mednieku klubs” LEADER projekta ietvaros rekonstruējuši mednieku māju, kur notiek regulāras mednieku tikšanās, izveidota vieta, kur pārstrādāt medījumu. No necilas, mazas mājiņas, kas pirms projekta īstenošanas bija pat bez logiem, tapusi divstāvīga mednieku māja. Īstenojot projektu, tika piesaistīti līdzekļi arī no uzņēmējiem.

Pašā Vaiņodes centrā, vietējā pašvaldība projektu ietvaros ir uzcēluši multifunkcionālu sporta laukumu un parkā izvietojuši āra trenažierus.

Priekules novads.

Seminārs: „Aktīvās atpūtas iespējas Priekules novadā”.

Priekules novada pašvaldība jau vairāku gadu garumā, aktīvi darbojas pie tā, lai iedzīvotājiem būtu pēc iespējas vairāk aktīvās sportošanas un atpūtas vietas. Priekules novads ir pirmais partnerības teritorijā, kur izveidota āra slidotava (darbojas ziemā), minigolfa laukums. Īpašu popularitāti gan bērnu, gan pieaugu- šo vidū ieguvusi alpīnisma siena, kura izveidota Sporta hallē. Minigolfa laukums pieejams iedzīvotā- jiem visu gadu. Ziemas periodā tas izvietots sporta hallē.

Biedrība „ROB-LANKA” Priekules novada iedzīvotāji un ciemiņi jau ir pamanījuši biedrības „Rob-Lanka” paveikto izveidojot atpūtas kompleksu pie Prūšu ūdenskrātuves, kur var gan makšķerēt, gan laivot, gan kūpināt zivis, spēlēt volejbolu un labi pavadīt laiku pie dabas. Ir realizēti vairāki projekti, tai skaitā izveidota taktīlā karte pie ūdenskrātuves, lai nodrošinātu pieejamī- bu videi arī redzes invalīdiem. Apmeklētāju skaits ar katru sezonu palielinās un bija nepieciešams veikt papildus uzlabojumus. Izveidots bērnu rotaļu laukums, kemperu pieslēguma vietas. Iegādātas trīs atpūtas mājiņas, lai makšķerniekiem vai atpūtniekiem būtu iespēja pārnakšņot ezera krastā. Ir iespēja iznomāt inventāru.

Seminārs: „Vietējās pašvaldības sadarbība ar Latvijas mežiem un biedrību”. 

Meža parks “Priediens” – meža parks blakus Kalētiem, kas bagāts ar dažādu sugu priedēm, ozoliem, dižskābaržiem. Parku caurvij dabas takas, kuru galvenā satikšanās vieta ir “Dabas klase”. Dabas objekti “Astoņas māsiņas”, “Dižpriede”, “Dižskābardis” ir skaistākās “Priediena” pieturas vietas. Šī ir brīnišķīga pastaigu un atpūtas vieta ģimenēm ar bērniem. LEADER projektu ietvaros labiekārtota parka teritorija, izvietotas skulptūras un aktīvai darbībai izveidotas šķēršļu joslas. „Priediens” ir iecienīta atpū- tas vieta ģimenēm ar bērniem, vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem.

Rucavas novads

Seminārs: „Ciems pie jūras—aktīvās atpūtas un tūrisma centrs Rucavas novadā. Biedrību sadarbība ar pašvaldību un uzņēmējiem”.

Dabas parks aizņem 51 777 ha un atrodas Latvijas DR, Rucavas un Nīcas novados. Dabas parks izveidots 2004. gadā un ir iekļauts Eiropas Savienības nozī- mes aizsargājamo teritoriju tīklā - Natura 2000. Dabas parku „Pape” veido unikāla, daudzveidīga dabisko ekosistēmu mozaīka: piekrastes lagūnaveida ezers un mitrāji, augstais kūdras purvs ar pārejas purviem, smilšu pludmales un staigājošās kāpas. Papes dabas parku apsaimnieko Nodibinājums „Papes dabas parka fonds”, kurš LEADER projektu ietvaros iegādājies teritorijas uzkopšanas tehniku, niedru pļāvēju. Papē jau otro sezonu darbojas „Rucavas novada lauku attīstības biedrība”, kura projektu ietvaros iegādājusies pamatlīdzekļus iedzīvotāju un tūristu brīvā laika pavadīšanai—laivas, velosipēdus, katamarānu, nūjošanas nūjas. Papē pie jūras vietējā pašvaldība projekta ietvaros izveidojusi modernu stāvlaukumu. Izveidotas atpūtas vietas. 

Latvijas Brīvdabas muzeja filiāle „Vītolnieki”. „Vītolnieku” sēta Papes ciemā ir Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja īpašumā. Pašlaik „Vītolnieki” tiek saglabāti kā Papes Ķoņu ciema zvejnieka – zemnieka sēta, kas raksturo 19. gs beigu un 20. gs. sākuma celtniecību, saimniekošanas veidu un sadzīves tradīcijas. LEADER projektu ietvaros ir atjaunotas ēkas, kur izstādīt ekspozīciju.

Rucavas tradīciju klubs „Zvanītāji” 19.gs. beigās celta koka ēka pašā Rucavas centrā, kura joprojām saglabājusies savā pirmsākumu izskatā – masīviem dziedu griestiem, lielu saimes istabu mā- jas dienvidu galā ar mūrīti un maizes krāsni, netapsētām sienām un dabīgu, nekrāsotu koka grīdu. Ķēķī joprojām saglabājies manteļskurstenis. „Zvanītājos” darbojas biedrība „Rucavas tradīciju klubs”, kurš LEADER projektu ietvaros ir rekonstruējis ēku un iegādājies pamatlīdzekļus virtuves aprīkojumam. Vasaras sezonā māja atvērta katram interesentam. Tūristu grupas iepriekš piesakoties tiek nodrošinātas ar kultūrizglītojošu programmu, iesaistoties improvizētā „Vakarēšanā” vai „Rucavas goda mielastā”, dziedot, dancojot un muzicējot kopā ar Rucavas teicē- jām, dziedātājiem, muzikantu Pūķu Jāni un nobaudot kādu no iemīļotajiem Rucavnieku ēdieniem – īstu rupjmaizi, sklandaraušus, ko šeit arī sauc par žogaraušiem, balto sviestu ar kartupeļiem, riezi vai kartupeļu kukulīšus.

Nīcas novads.

Seminārs: „Nīcas novads—iespēja aktīvai jauniešu līdzdalībai”.

Pašā Nīcas centrā, blakus Nīcas vidusskolai, darbojas jauniešu centrs. Nīcas jauniešu centrs ir pirmais, kurš tika izveidots kādreizējā Liepājas rajonā. Nīcas pašvaldībai ir veiksmīga sadarbība ar jauniešu organizāciju „Jaunatnes demokrātijas skola”, kura arī darbojas jauniešu centrā. LEADER projektu ietvaros ir rekonstruētas jauniešu telpas, aprīkotas ar nepieciešamo inventāru. Nīcas jauniešu centrā strādā pašvaldības algots jaunatnes lietu speciālists.

SIA Ervils—tūrisma pakalpojuma dažā- došana. SIA Ervils ir firma, kuras pamatnodarbo- šanās ir zivsaimniecība. Papildus zivsaimniecībai, Nīcas novada Pērkonē, darbojas viesu nams „Jūrnieka Ligzda”. Projektu ietvaros SIA Ervils ir labiekārtojis teritoriju— uzcēlis nelielas lapenītes, iegā- dājies un uzstādījis zivju kūpinātavu, lai pilnveidotu pakalpojumu klāstu tūristiem. Pavisam nesen, pagājušo vasaru, SIA Ervils realizēja projektu „Baltijas jūras vides izziņas un piedzīvojumu parks—centrs bērniem un šķēr- šļu trase „Zivju taka””.

„Jauniešu aktīva iesaistīšanās dzīves kvalitātes uzlabošanā iedzīvotājiem un tūrisma virzība Grobiņas novadā”. Tūrisma klubu dibināja 18 jaunieši 2002. gada 6. augustā kā sabiedrisko organizāciju. Kā vienu no iespaidīgākajiem piedzīvojumiem, tūrisma klubs piedāvā Jums iespēju doties interesantā laivu braucienā ar Kuršu Vikingu liellaivu un iepazīt vareno Seeburgu un "Vikingu laika pieminekļus un vietas". Laivu braucienā Jūs pavadīs interaktīvs audio gids un muzikālais pavadījums, kas ļaus izzināt Kuršu Vikingu leģendas un stāstus.

Durbes ezera istaba—izglītojošs centrs iedzīvotājiem un tūristiem” Tagad Durbes centrā - Skolas ielā 3, pagasta pārvalde ēkas divās telpās ir izveidota ekspozīcija, kas sniedz plašu informāciju par Durbes ezera attīstību sākot no tā veidošanās ledus laikmetā līdz mūsdienām. Apskatāmas ezerā mītošo zivju mulāžas. Ar skārienjūtīga ekrāna palī- dzību interaktīvā veidā iespējams iepazīt ezera veidošanos , eitrofikācijas iemeslus , zivju un dzīvnieku daudzveidību. Salikt dažadu zivju sugu puzles. Ikvienam interesentam iespējams pārbaudīt savas zināšanas ar augu, gliemju un zivju noteicāja palīdzību. Iepriekš piesakoties, ir iespēja bērniem un skolēniem organizēt praktiskas nodarbības dažādu ezera augu un dzīvotņu izpētei ar mikroskopu, tos projecējot uz ekrāna un nosakot to pēc sugu noteicēja.

noderīgas saites:

http://www.lad.gov.lv http://llf.partneribas.lv/ http://www.zm.gov.lv/ http://www.laukutikls.lv/

Dizains: BrandComb

Izstrāde: AZwebaģentūra