LEADER ir mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku attīstības veicināšanai. Viens no LEADER pieejas pamatprincipiem ir pieeja no “apakšas uz augšu”, kad iniciatīva nāk no vietējiem iedzīvotājiem, iesaistoties savas teritorijas problēmu identificēšanā un risināšanā.

Vietējā rīcības grupa (VRG)
ir publisko un privāto partneru apvienība, kas darbojas noteiktā teritorijā Lauku attīstības programmas pasākumu ietvaros  ar iedzīvotāju skaitu robežās
no 10 līdz 65 tūkstošiem.

Sabiedrības virzīta vietējās attīstības (SVVA) stratēģija ir VRG izstrādāts daudznozaru stratēģiskais plāns, kas nosaka un pamato vietējās teritorijas attīstības prioritātes un pārmaiņu nepieciešamību.
2014.-2020.gada plānošanas periodā sabiedrības virzītas vietējās attīstības pieejas galvenie mērķi un uzdevumi ir sniegt atbalstu lauku kopienu ilgtspēju veicinošām vietējās attīstības iniciatīvām, uzlabojot sociālo situāciju laukos, veidojot labvēlīgu vidi dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un lauku teritoriju attīstībai.

Novembra Lauku forums

Novembra Lauku forums- Apmācību seminārs "Vietējās attīstības stratēģijai pieejamo instrumentu izmantošanas iespējas veidojot ekonomiskai izaugsmei labvēlīgu vidi vietējā līmenī" Stopiņu Salaspils Partnerība 10.,11.novembris 2011.

Novembra Lauku forums- Apmācību seminārs

"Vietējās attīstības stratēģijai pieejamo instrumentu izmantošanas

iespējas veidojot ekonomiskai izaugsmei labvēlīgu vidi vietējā līmenī" Stopiņu Salaspils Partnerība 10.,11.novembris 2011.


 

Laikā, kad sarūk attālumi, izzūd robežas, nostiprinās savstarpējā saimnieciskā, politiskā, kultūras un zinātniskā saikne un atkarība, rodas jaunas iespējas un jauni izaicinājumi. Integrētā un atvērtā starptautiskā vide liek domāt un izprast procesus, kuriem vairs nav konkrētu teritoriālu robežu, kuri aptver vairāk par vienu valsti un reģionu. Neatkarīgi no mūsu izpratnes un attieksmes pret globalizācijas procesiem tie notiek un skar ikvienu dzīves jomu, skar ikvienu valsti un iedzīvotāju. Kā noteicošie faktori jāmin ne tikai ģeogrāfiskā atrašanās vieta, bet arī reģiona attīstība, kurā dzīvo indivīds, viņa nodarbošanās un tas, cik konkrētā profesija prasa pārzināt starptautiskās norises, valodu zināšanas, ienākumu līmenis, kas ļauj aizceļot no lauku teritorijām vai izceļot pavisam no valsts. Īslaicīga migrācija uz ārzemēm vai lielpilsētām attiecībā uz jauniešiem ir pozitīva, jo jaunieši kļūst konkurētspējīgāki darba tirgū, iegūst zināšanas un prasmes, kuras vietējā līmenī vai pat Latvijā nevar iegūt. Šāda migrācija var nest nozīmīgus ieguvumus vietējai ekonomikai, valsts ekonomikai un sabiedrībai kopumā. Taču migrācija kopumā – gan iekšējā, gan ārējā ļoti nopietni apdraud darbaspēka atražošanos un lauku teritoriju – ciemu un mazpilsētu eksistenci vispār.

  Katrai sabiedrībai un kopienai ir unikāli vietējie apstākļi, kas spēj uzlabot vai bremzēt tās ekonomisko attīstību. Šīs vietējās īpatnības kalpo par pamatu, izstrādājot un ieviešot vietējās ekonomiskās attīstības stratēģiju. Lai izveidotu spēcīgu vietējo ekonomiku, vietējai kopienai ir jāuzņemas kopēja aktivitāte, lai izprastu un darbotos ar saviem spēkiem, vājībām, iespējām un riskiem. Tādi faktori kā veselības aprūpe, iemaņu apgūšana, drošība, apmācības iespējas, resursu pieejamība un sabiedriskais transports ir tie, kas galvenokārt nosaka attiecīgās teritorijas priekšrocības un veido veiksmīgas vietējās ekonomikas pamatu.

Aris_Adlers_Vietejas attistibas_ekonomikas_koncepts

Lai veidotu vietējai ekonomikas izaugsmei labvēlīgu vidi vietējā līmenī, Vietējām rīcības grupām nepieciešams apzināties tos instrumentus, kurus iespējams izmantot vietējo attīstības stratēģiju ietvaros. Tādēļ biedrība „Latvijas Lauku forums” Novembra lauku foruma ietvaros vēlas aktualizēt Vietējās Ekonomikas Attīstības konceptu un tā izmantošanas iespējas vietējās attīstības stratēģiju izstrādē un ieviešanā Latvijā. Aplūkot dažādus dzīves kvalitātes aspektus, kas ietekmē un spēj veicināt ekonomisko izaugsmi vietējā teritorijā, kā arī detalizēti pievērsties Kopējās Lauksaimniecības politikas reformai un no tās izrietošajām teritorijas attīstības iespējām laika periodā no 2014. līdz 2020. gadam.

 Valdis_Kudins_ES_2014-2020

Novembra lauku foruma otrajā dienā, kas tiek organizēta sadarbībā ar Britu padomi Latvijā, dalībniekiem būs iespēja noklausīties starptautisku pieredzi guvušu lektoru prezentācijas angļu valodā. Urbānās un reģionālās attīstības konsultants Jonas Buechel un sociālās pedagoģijas eksperte Guna Garokalna-Bihela sniegs Latvijas konteksta un situācijas analīzi attiecībā uz Iedzīvotāju migrāciju kā reakciju uz sabiedriskajiem un sociālekonomiskajiem procesiem vietējā teritorijā, īpaši pievēršoties formām - kā Vietējo rīcības grupu attīstības stratēģijas var ietekmēt migrācijas procesus.

Jonas_Buechel_library_community_development

Urbānais terapists Phil Wood no Lielbritānijas skaidros kopienu stiprināšanas nozīmību un pielietojamos instrumentus apdzīvotības uzturēšanai vietējā teritorijā, īpaši akcentējot lauku teritoriju depopulāciju un sarūkošo ciemu/mazpilsētu problemātiku, skaidrojot veidus kā iespējama kopienu nostiprināšana ar ekonomisku, sociālu un kultūras darbību palīdzību.

Phil_Wood_Rural_revival_adapting_and_surviving

 Latvijas Lauku forums uz Novembra Lauku foruma semināru īpaši aicina VRG koordinatorus, administratīvos vadītājus, kā arī visus interesentus, kuri vēlas iegūt jaunas zināšanas par to, kā Vietējās attīstības stratēģijas pieejamie instrumenti var tikt pielietoti ekonomiskās izaugsmes veicināšanai vietējā teritorijā.

 

 

DARBA KĀRTĪBA

10. novembris, 2011, Stopiņu novads,

Upesleju internātpamatskola

15:00- 15:30 Novembra lauku foruma atklāšana. Stopiņu un Salaspils partnerības pieredze vietējās attīstības plānošanā.

15:30- 17:00 Vietējās Ekonomikas Attīstības koncepts un tā izmantošanas iespējas vietējās attīstības stratēģiju izstrādē un ieviešanā Latvijā. Dažādie dzīves kvalitātes aspekti ekonomiskās izaugsmes veicināšanai vietējā teritorijā /Āris Ādlers, LLF kompetenču centrs/

17:00- 17:30 Kafijas pauze

17:30 - 19:00 Teritorijas attīstības iespējas 2014.-2020. gadā (KLP reforma un normatīvais pamats) /Valdis Kudiņš, Latvijas Lauku forums/

19:00- 20:00 Vietējās Identitātes produkts ZS „Ezerkauliņi” Graužamie burkāni

20:00- 22:00 Biedrības „Reāls piedzīvojums” pieredze iedzīvotāju grupu mobilizēšanai kopīgu uzdevumu izvirzīšanā un sasniegšanā.

11. novembris, 2011. Salaspils ,

K/n „Rīgava”, Līvzemes iela 7

9:30- 11:00 Ekonomisko un dzīves kvalitātes interešu savietošanas pieredze vietējā līmenī (Getliņi EKO apmeklējums)

12:00- 13:30 Iedzīvotāju migrācija kā reakcija uz sabiedriskajiem un sociālekonomiskajiem procesiem vietējā teritorijā- Vietējo rīcības grupu attīstības stratēģiju ietekme uz migrācijas procesiem. (Latvijas konteksts, situācijas analīze) /Jonas Buechel un Guna Garokalna- Bihela / / Lekcija notiks angļu valodā./

13:30- 14:30 Kafijas pauze

14:30 - 15:30 Kopienu stiprināšanas loma un instrumenti apdzīvotības uzturēšanai vietējā teritorijā. / Phil Wood, Lielbritānija / / Lekcija notiks angļu valodā./ Phil Wood vizīti organizē Britu padome Latvijā./

noderīgas saites:

http://www.lad.gov.lv http://llf.partneribas.lv/ http://www.zm.gov.lv/ http://www.laukutikls.lv/

Dizains: BrandComb

Izstrāde: AZwebaģentūra