LEADER ir mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku attīstības veicināšanai. Viens no LEADER pieejas pamatprincipiem ir pieeja no “apakšas uz augšu”, kad iniciatīva nāk no vietējiem iedzīvotājiem, iesaistoties savas teritorijas problēmu identificēšanā un risināšanā.

Vietējā rīcības grupa (VRG)
ir publisko un privāto partneru apvienība, kas darbojas noteiktā teritorijā Lauku attīstības programmas pasākumu ietvaros  ar iedzīvotāju skaitu robežās
no 10 līdz 65 tūkstošiem.

Sabiedrības virzīta vietējās attīstības (SVVA) stratēģija ir VRG izstrādāts daudznozaru stratēģiskais plāns, kas nosaka un pamato vietējās teritorijas attīstības prioritātes un pārmaiņu nepieciešamību.
2014.-2020.gada plānošanas periodā sabiedrības virzītas vietējās attīstības pieejas galvenie mērķi un uzdevumi ir sniegt atbalstu lauku kopienu ilgtspēju veicinošām vietējās attīstības iniciatīvām, uzlabojot sociālo situāciju laukos, veidojot labvēlīgu vidi dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un lauku teritoriju attīstībai.

LINC 2018 FINLAND

11. jūnija līdz 15. jūnijam Somijā notika kārtējais LINC 2018 Finland pasākums

Biedrības “Stopiņu un Salaspils Partnerība” 2 dalībnieces – Agnese Bērziņa un Kristīne Kuzmane no 11. jūnija līdz 15. jūnijam piedalījās pasākumā LINC 2018 Finland, kurš notika Raumā un Uusikaupunki Somijas dienvidrietumos.

LINC 2018 "Dabas un zilā ekonomika"Vadošā tēma LINC 2018 konferencei bija "Dabas un zilā ekonomika - ūdens, daba, pārtikas veicinošā labklājība un tūrisms". Somijas piekraste lepojas ar pasaulē lielāko arhipelāgu. Reģions Dienvidrietumu Somijā piedāvā kristāldzidrus ezerus, straujas upes un skaistu piekrasti. Somi lepojas ar zaļajiem un tīrajiem mežiem. Gandrīz 80% no valsts zemes kopumā ir meži. Vecās koka pilsētas, bākas, vēsturiskās muižas un akmens baznīcas, meži, lieli grēdu apgabali un nacionālie parki, kas stiepjas virs zemes un jūras - īsumā tas ir LINC 2018. gada reģions.

LINC atklāšana (12.06.2018) notika Raumas centrā, tirgus laukumā, pūtēju orķestra pavadībā (tika atskaņota pat Zvaigžņu karu mūzika).  Gājienā kopumā piedalījās vairāk kā 300 dalībnieki no 17 valstīm. 

LINC Studiju tūres (13.06.2018) mēs izvēlējāmies 7. Iniö sala - Jūras un apdzīvotā arhipelāga ciems. Šo mācību braucienu organizē “Leader I samma båt-samassa veneessä”, kas darbojas Iniö salā, kas atrodas apmēram 60 km uz dienvidiem no Uusikaupunki Arhipelāga jūrā. Iniö ir savienots ar cietzemi, izmantojot prāmju maršrutu. Studiju ekskursijas programma sastāvēja no pastaigas pa dabas taku, pusdienām (tika piedāvāts ēdiens no vietējās pārtikas) un pastaigām vecajā gleznainajā ciematā. Ekskursijas laikā dalībnieki varēja apskatīt dažādas ainavas lielākajā arhipelāgā Ziemeļeiropā. Un diskutēt, kā saglabāt, attīstīt un cienīt to, kas mums pieder, kas mums ir dots – daba!

LINC Burāšana (14.06.2018) Luksemburga izgudroja LINC pastaigu 2017. gadā. Tā kā dienvidrietumu Somija atrodas Botnijas jūras piekrastē, tad dabīgāka LINC aktivitāte protams ir burāšana! Mēs tikām uzņemti uz klāja tradicionālajām somu buru laivām un devāmies uz Katanpää salu. Sala atrodas Botnijas jūras nacionālajā parkā, kas ir lielākā Somijas aizsargājamā teritorija, dienvidu daļā. Sagatavoti bija sporta pasākumi un interaktīvas spēles, sadalot visus dalībniekus mazākās komandās, kur katrai komandai bija savs burts. Komanda “V” (izvēlējāmies dēvēt - Victory), kurā piedalījās Agnese attaisnoja savu nosaukumu un komandas saliedētību ieguva godpilno 1.vietu!

Eiropas ēdienu degustācija. Eiropas bufetes koncepcija ir būtiska LINC konferences sastāvdaļa. LINC 2018. gada laikā Eiropas kafejnīca tiks pasniegta Katanpää salā.

LINC - LEADER sadarbības veidošana. Starpvalstu sadarbība ir svarīgs instruments lauku teritoriju attīstībā. Tas ir atrunāts arī mūsu stratēģijās – “starpteritoriālās un starpvalstu sadarbības mērķi ir radīt vidi konkurētspējīgu un pievilcīgu dzīvesvietu stabilām ģimenēm. Labās prakses nodošana un pārņemšana, iedrošinot un veicinot  mājražošanas, amatniecības un citu mazās uzņēmējdarbības formu attīstību. Jaunu ideju (inovatīvu risinājumu) iedzīvināšana arī kultūras, sporta un pakalpojumu sniegšanas jomā”.

Kooperēties bija iespēja gan Studiju tūres laikā, gan sporta spēļu laikā, gan burājot uz Katanpa salu. Igaunija un Gruzija ir potenciālie sadarbības partneri mūsu VRG. 

 

 

noderīgas saites:

http://www.lad.gov.lv http://llf.partneribas.lv/ http://www.zm.gov.lv/ http://www.laukutikls.lv/

Dizains: BrandComb

Izstrāde: AZwebaģentūra